6 oy davom etgan C.A.T. Science Accelerator Biotech 3.0. da 4 ta quyidagi asosiy bosqichlar bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘ldik:
- 1 bosqichda rejalashtirish va Customer Development/ Muammoli interv’yular natijalari bo‘yicha maqsadli auditoriyaning “og‘riqli” tomonlari va muammolarini izlab topishni, muammoli interv’yular natijalarini ko‘rsatish, maqsadli auditoriyani aniqlash, mijozlarning qaysi muammosini hal etishimiz va loyihamizning 6 oylik ish rejasini tuzishni o‘rgandik.
- 2 bosqichda, loyihaning biznes-modelining asosini yaratdik.
- 3 bosqichda, MVP yaratish ya’ni mahsulotimizning prototipi / minimal ishchi versiyasini yaratish ustida ishladik.
- 4 bosqichda, taqdimotni Demo-kunga tayyorlab ekspertlar davrasida o‘z mahsulotlarimizni himoya qilib 8 jamoa ichida faxrli 3-o‘rinni egalladik.»
C.A.T. Science Accelerator Biotech 3.0 ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirish va olimlarning biznes bilan aloqasini yo‘lga qo‘yishga yordam berdi. Unda biz biznes sohasida tayanch bilimga ega bo‘ldik. Bu esa startapimiz uchun muhim deb xisoblaymiz.
O‘zbekiston Respublikasi Innovasion Rivojlanish Vazirligi ko‘magida tashkil etilgan loyiha tashkilotchilari va hamkorlari Ilg‘or Texnologiyalar Markazi, StartupFactory.uz va Green Business Innovasion kompaniyalariga o‘z minnatdorchiligimizni bildiramiz. Ularga kelgusi faoliyatida juda ko‘plab biz kabi jamoalarni to‘g‘ri yo‘lga tushib olishlarida yordam berishlaridek ma’sulyatli ishlarida omad tilaymiz.

В рамках 6-месячного курса C.A.T. Science Accelerator Biotech 3.0. мы получили знания и навыки, на основе следующих 4-ех ключевых этапов:
- на 1 этапе мы планируем и ищем «болезненные» аспекты и проблемы целевой аудитории, на основе результатов анализа развития клиента / проблемных интервью, показываем результаты проблемных интервью, определяем целевую аудиторию и какие проблемы клиентов мы решили. Мы научились составлять 6-месячный план работы для нашего проекта.
- на 2 этапе мы заложили основу бизнес-модели проекта.
- на 3 этапе мы работали над созданием MVP, то есть прототипа / минимальной рабочей версии нашего продукта.
- на 4 этапе мы подготовили презентацию к Демо Дню, защитили наши продукты в экспертном кругу и заняли почетное 3-е место среди 8 команд.
C.A.T. Science Accelerator Biotech 3.0 помог коммерциализировать научные разработки и установить отношения между учеными и бизнесом. Благодаря этому мы получили базовые знания в области бизнеса, которые, по нашему мнению, важны для нашего стартапа.
Благодарим Центр передовых технологий, StartupFactory.uz и Green Business Innovation, организаторов и партнеров проекта, созданного при поддержке Министерства инновационного развития Республики Узбекистан. Мы желаем им удачи в их будущих начинаниях, поскольку они помогают такому множеству сообществ, как наше, встать на правильный путь.