Акселератор жамоалари билан интевьюлар туркумини давом эттирамиз. Бугун Oral Plast жамоаси ўз лойиҳаси ҳақида гапириб беради.
❓Лойиҳангиз ҳақида гапириб берсангиз. Унинг янгилиги нимада?
❗️Илмий янгилигимиз шундаки, биз стоматитни даволаш учун мўлжалланган препаратнинг янги турини – «ORAL PLAST» пластинкаларини оламиз.
Биз бу билан турли ёш ва имкониятларга эга кишиларнинг қулай ва соғлом ҳаёт кечириши масаласини ҳал қиламиз. Маҳсулотимиз тузалиш ва регенерация жараёнларини тезлаштиради, такрор инфекцияланишдан қочиш имконини беради.
Стоматит — оғиз бўшлиғи шиллиқ қаватининг тез-тез учрайдиган шикастланиши, у нафақат катталарда, балки бир ёшга тўлмаган чақалоқларда ҳам пайдо бўлиши мумкин.
❓Жамоангизда қандай мутахассислар бор?
❗️Жамоамиз оддий нарсаларни яхшироқ ва самаралироқ қилишга одатланган кишилардан иборат.
Лойиҳа асосчиси ва муаллифи — Шерматова И.Б.
Мижозларни жалб этиш ва сақлаб қолиш учун маркетолог — Акбаров Н.А.
Янги маҳсулот турларини ишлаб чиқиш учун технолог — Алланазарова М.Б.
❓Нега сиз стартапни айнан шу йўналишда бошлашга қарор қилдингиз?
❗️Лойиҳада бизнинг танловимизга таъсир қилган бир нечта ноёб элементлар бор. Булар:
— Табиий компонентлар (ўсимликларнинг экстрактлари).
— Фойдаланишнинг универсаллиги (барча ёшдаги кишилар учун).
— Регенерациянинг тезлашиши.
— Муаммоли участкада фиксацияланиш ва таъсир кўрсатувчи компонентнинг узоқ таъсир кўрсатиши, бу тез тузалишга олиб келади.
❓ Сиз таклиф қилаётган пластинкалар стоматитни даволашда қай даражада самарали?
❗️Стоматит асосан оғиз бўшлиғида учраши боис муқобил ечимларда кўплаб камчиликлар мавжуд. Масалан: гель ёки бошқа препарат суртилганида, у конкрет муаммоли участкада фиксацияланмайди. Шу сабабли даволаш курсини узайтириш керак бўлади…
Биз керакли участкада фиксацияланиш хусусиятига эга бўлган маҳсулотимизни ҳамёнбоп нархда таклиф қиламиз. Биз Ўзбекистонда илк бор стоматитни даволаш учун пластинка олиш технологиясини ишлаб чиқдик.
❓Сизнинг ечимингиз стоматитни даволаш учун мўлжалланган бошқа мавжуд дори воситаларидан нимаси билан фарқ қилади?
❗️Қиймати билан. Масалан, Камистад гель нархи – 27 500 сўмдан 34 000 сўмгача туради, Кальгель- 24 000 сўмни, Стоматофит – 35 000 сўмни ташкил қилади. Ушбу препаратларнинг 1 та тубаси ёки флакони бир даволаш курси учун етарли эмас.
Маҳсулотимизнинг тахминий қиймати эса якуний истеъмолчи учун – 10 000 сўмдан 12 000 сўмгача.
❓Сиз маҳсулотингизни фақат дорихоналарда сотишни режалаштиряпсизми? У дори воситаси сифатида рўйхатдан ўтказиладими?
❗️Маҳсулотимиз биологик фаол қўшимча (БФҚ) сифатида рўйхатдан ўтказилади. Қуйидагилар маҳсулотимизни тарқатиш ва илгари суриш тармоғига айланади:
— Дорихоналар
— Стоматология клиникалари (хусусий ва давлат)
— «Макро» ва «Корзинка» супермаркетлар тармоғи
— Болалар боғчалари
— Поликлиникалар
❓Бозорни ва истеъмолчиларни тадқиқ қилиш қандай натижаларни кўрсатди?
❗️Тадқиқотлар бозорда 98 га яқин дори препаратлари тақдим этилганини кўрсатди.
Аммо стоматитни даволаш учун пластинкалар шаклида бирортаям дори препарати мавжуд эмас.
❓Илғор Технологиялар Марказининг лабораторияларидан қай тарзда фойдаланишни режалаштиргансиз?
❗️Биз марказ лабораторияларида тадқиқотлар ўтказишни ва маҳсулотимизнинг якуний прототипини олишни режалаштиряпмиз.

Продолжаем серию интервью с командами акселератора. Сегодня о своём проекте расскажет команда проекта Oral Plast.
❓Расскажите о вашем проекте. В чём его новизна?
❗️Наша научная новизна — это получение нового вида препарата для лечения стоматита — пластинки «ORAL PLAST».
Мы решаем вопрос комфортной и здоровой жизни людей разных возрастов и возможностей. Наш продукт ускорит процессы заживления и регенерации, позволит избежать повторного инфицирования.
Стоматит — наиболее часто встречающееся поражение слизистой оболочки полости рта, заболевание может появиться не только у взрослых, но и у детей младше одного года.
❓Какие специалисты есть в вашей команде?
❗️Наша команда — это люди, которые привыкли делать простые вещи лучше и эффективнее.
Основатель и разработчик проекта — Шерматова И.Б.
Маркетолог для привлечения и удержания клиентов — Акбаров Н.А.
Технолог для разработки новых видов продукции — Алланазарова М.Б.
❓Почему вы решили начать стартап именно в этом направлении?
❗️Есть несколько уникальных элементов в проекте, повлиявших на наш выбор.
— Натуральные компоненты (экстракты растений).
— Универсальность использования (для всех возрастов).
— Ускорение регенерации.
— Фиксация на проблемном участке и пролонгация действующего компонента, что приводит к быстрому лечению.
❓ Насколько эффективны предлагаемые вами пластинки для лечения стоматита?
❗️Так как стоматит в основном встречается в полости рта, в альтернативных решениях есть много недостатков. Например: при нанесении геля или другого препарата он не имеет фиксации на конкретном проблемном участке. Из-за этого курс лечения нужно продлевать….
Мы предлагаем наш продукт с особенностью фиксации на нужном участке и по доступной цене. Впервые в Узбекистане нами разработана технология получения пластинки для лечения стоматита.
❓Чем ваше решение отличается от существующих лекарственных средств для лечения стоматита?
❗️Стоимостью. Например, Камистад гель- стоит от 27 500 до 34 000 сум, Кальгель- 24 000 сум, Стоматофит — 35 000 сум. 1 тубы или флакона этих препаратов не хватает для одного курса лечения.
Примерная стоимость нашего продукта — от 10 000 до 12 000 сум для конечного потребителя.
❓Вы планируете продавать ваш продукт только в аптеках? Он будет зарегистрирован, как лекарственное средство?
❗️Наш продукт будет зарегистрирован, как БАД. Наша сеть распространения и продвижения:
— Аптеки
— Стоматологии (частные и государственные)
— Сети супермаркетов «Макро» и «Корзинка»
— Детские сады
— Поликлиники
❓Какие результаты показали исследования рынка и потребителей?
❗️Исследования показали, что на рынке представлено около 98 лекарственных препаратов.
Но нет не одного лекарственного препарата для лечения стоматита в форме пластинок.
❓Как вы планируете использовать лаборатории Центра Передовых Технологий?
❗️В лабораториях Центра мы планируем проводить исследования и получить конечный прототип нашего продукта.