2020-yil fevralida ilmiy loyihalar va ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirish uchun C.A.T. Science Accelerator 2.0 ikkinchi akseleratorida qatnashishga arizalarni qabul qilish boshlandi. Loyiha tashkilotchilari va hamkorlarining maqsadi ilmiy ishlanmalar bilan shug‘ullanadigan loyihalarni korporatsiyalar va biznes bilan birlashtirishdan, fan, biznes va raqamli texnologiyalar sinergiyasi uchun sharoitlar yaratishdan iborat – aynan raqamlashtirish ilmiy loyihalarni ko‘lamlashtirish imkonini beradi. Bu yil 253 ta ariza olindi, bu akseleratorga birinchi qabuldagiga qaraganda ikki baravar ko‘p, arizalar O‘zbekistonning barcha hududlarida va Markaziy Osiyo mamlakatlarida (Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Tojikiston) faoliyat ko‘rsatuvchi olimlar va tadbirkorlardan tushdi.
Taqdimotlarni tinglash bilan o‘tgan bir necha kun davomida ekspert komissiyasi C.A.T. Science Accelerator Central Asia akseleratsiya dasturida qatnashish uchun Toshkent shahri va viloyatlardan 29 ta loyihani, Qirg‘izistondan bitta loyihani tanlab oldi. Asosiy e’tibor hozirgi jamiyatning “yashil” texnologiyalar sohasidagi dolzarb muammolarini hal etishga, muqobil energiya manbalari, diagnostika va biotibbiyot, oziq-ovqat mahsulotlari bilan bog‘liq yangi materiallar va texnologiyalarni ishlab chiqishga qaratilgan loyihalarga qaratildi.
Akselerator faoliyat ko‘rsatgan yetti oy davomida ulkan ishlar amalga oshirildi, investorlar uchun Demo Day uning “cho‘qqisi”ga aylandi. Asosiy faol faza karantin sharoitlariga to‘g‘ri keldi, shu munosabat bilan C.A.T. faoliyati ishga tushirilgan Accelerator.uz akseleratsiyasining onlayn-platformasi tufayli to‘liq onlayn formatga o‘tdi. Ushbu platforma onlayn-treninglarni, xorijiy spikerlar bilan vebinarlar va onlayn-konferentsiyalar formatida o‘tkazilgan sessiyalarni, jamoaviy treking va boshqa tadbirlarni tashkillashtirishda o‘rni bosilmaydigan vositaga aylandi. Startaplar tomonidan Ilg‘or Texnologiyalar Markazining laboratoriyalari bazasida ulkan ishlar hajmi bajarildi, Markaz yosh olimlarga tadqiqotlarni o‘tkazish uchun uskunalar va reaktivlarni taqdim etdi.
C.A.T. Science Accelerator Central Asia dasturi startap-loyihalarning seminarlari, treninglari, mentorlik va interfaol sessiyalari va konsultatsiyalariga boy bo‘ldi. Spikerlar orasida fan, biznes, loyihalarni ishga tushirish, soliqqa tortish, moliya sohalaridagi mahalliy ekspertlarni hamda Buyuk Britaniya, Hindiston, Qozog‘iston va O‘zbekistonlik mentorlarni ko‘rish mumkin edi. Shuningdek birinchi C.A.T. Science Accelerator finalchilarining vebinarlari, taklif etilgan ekspertlar ishtirokida interfaol Mock Sales va Speed-mentoring sessiyalari, startaplarda sotuvlar bo‘yicha vebinarlar, biznes-rejalashtirish, taqdimotlarni tayyorlash bo‘yicha kurslar, ekspertlarning individual konsultatsiyalari va boshqa ko‘plab tadbirlar o‘tkazildi.
C.A.T. Science Accelerator Central akseleratori, GISTHub rezidenti bo‘lgani holda, GISTTechConnect dan foydalanish va jahon ekspertlari ishtirokidagi onlayn-translyatsiyalarda qatnashish imkoniga ega bo‘ldi, ularda ekspertlar startaplarni moliyalashtirish sohasidagi yangi tendentsiyalar va investorlarning strategik tanlovi haqida gapirib berdi. Xususan, Kremniy vodiysida faoliyat ko‘rsatuvchi spiker, Western Digital kompaniyasining injiniring bo‘yicha global direktori Erin Keeley akselerator jamoalari uchun vebinarlar seriyasini o‘tkazdi. Qozog‘istonlik spikerlar BCPD Ltd sheriklik markazining rahbari Diana Soy va Women In Tech Foundation rahbari Malika Janibek startaplarni moliyalashtirish bo‘yicha Speed Mentoring sessiyalaridan birini YouTube-translyatsiyalar formatida o‘tkazdi. Mahalliy ekspert Yevgeniya Son xizmatlar va tovarlar tannarxi va narxlarining shakllanishi haqida vebinarlar turkumini o‘tkazdi.
12 ta jamoa finalgacha va o‘z ilmiy startap-loyihalarini Demo Day’da hakamlar va investorlar oldida taqdim etish bosqichiga yetib bordi. Har bir jamoa o‘z loyihasining ulkan rivojlanish yo‘lini bosib o‘tdi, endi ular albatta loyihalarni ilgari surish va rivojlantirish bo‘yicha unumli faoliyatni davom ettirishi va ko‘lamlashtirilgan barqaror biznes darajasigacha yetib borishi kerak. 2020-yil 25 sentabr kuni Innovatsion rivojlanish vazirligining yangi binosida C.A.T. Science Accelerator Central Asia tanlovining final bosqichi offlayn-formatda o‘tkazildi.
Finalgacha yetib borgan jamoalar o‘z loyihalarining taqdimotini o‘tkazdi, MVPni namoyish etdi va hakamlar hay’atining savollariga javob berdi. Hakamlar hay’ati tarkibida quyidagilarni ko‘rish mumkin edi: — Jamol Boboxonov – O‘zbekiston Innovatsion rivojlanish vazirligida texnologiyalarni tijoratlashtirish va transfer qilish boshqarmasining boshlig‘i, Tatyana Shalunova – Profi Training biznes-maktabining asoschisi va uni rivojlantirish bo‘yicha direktor, Amir Obidov – olim, Lotus Engineering va CleanBox startaplarining asoschisi. Bundan tashqari, Demo Day’da bo‘lg‘usi investorlar, biznes, fan va davlat organlarining vakillari ham qatnashdi, demak jamoalar o‘z loyihalari bo‘yicha qimmatli maslahatlar va izohlarni to‘plashga muvaffaq bo‘lishdi hamda foydali tanishuvlarga ega bo‘lishdi.
Hakamlar hay’ati o‘z tanlovini amalga oshirdi, jamoalar bir xil ballni to‘plagani uchun g‘oliblar ko‘proq bo‘ldi. C.A.T. Science Accelerator Central Asia tanlovining ikkinchi raundi sovrindorlariga aylangan ilmiy startaplarni bajonidil va g‘urur bilan taqdim etamiz:
Birinchi o‘rinni ikkita jamoa o‘zaro bo‘lib oldi:
- DefuseIt (Qishloq xo‘jaligi uchun masofadan boshqariladigan suv tozalash filtrlari)
- TumorOnTarget (PZR asosida HER2 onkomarkerining maqomini aniqlash metodi)
- Ikkinchi o‘rin ham ikkita jamoaga nasib etdi:
- Logos (insultdan keyingi bemorlar uchun nutqni tiklash bo‘yicha o‘zbek tilidagi mobil ilova)
- Innocense Bio (zararkunandalarga va o‘simlik kasalliklariga qarshi kurashish uchun biopreparatlar)
Uchinchi o‘rinni “Tish farishtalari” (“Зубные феи”) loyihasi oldi (bolalarda tish emali kasalligi asoratlarining oldini olish uchun gel).
Akselerator mentorlarining versiyasi bo‘yicha to‘rtta loyiha eng yaxshi sifatida tan olindi. Birinchi o‘rinni DefuseIt loyihasi, ikkinchi o‘rinni TumorOnTarget startapi egalladi, uchinchi o‘rinni esa jamoalar reytingida bir xil ball to‘plagan ikkita loyiha – BioCentric (okso-bioparchalanadigan plastikni ishlab chiqarish) va Innocens bio startaplari o‘zaro bo‘lib oldi.
Bu yil akselerator jamoalari Innovatsion rivojlanish vazirligining startaplar tanlovi doirasida investitsiyalar olishga ariza berishlari mumkin. grant miqdori 1,5 mlrd so‘mgacha bo‘lgan mablag‘ni tashkil qiladi!
C.A.T. Science Accelerator 2.0 loyihasining tashkilotchisi: Ilg‘or Texnologiyalar Markazi StartupFactory.uz va Green Business Innovation kompaniyalari bilan hamkorlikda. Loyiha O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligining ko‘magida amalga oshirilmoqda.

В феврале 2020 стартовал прием заявок на участие во втором акселераторе для научных проектов и коммерциализации научных разработок C.A.T. Science Accelerator 2.0. Цель организаторов и партнеров проекта — соединить проекты, занимающиеся научными разработками, с корпорациями и бизнесом, создать условия для синергии науки, бизнеса и цифровых технологий, — именно цифровизация позволит масштабировать научные проекты. В этом году было получено 253 заявки, в два раза выше первого набора в акселератор, от ученых и предпринимателей из всех регионов Узбекистана и стран Центральной Азии (Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана).
После нескольких дней прослушивания презентаций проектов экспертная комиссия выбрала 29 проектов из Ташкента и регионов Узбекистана, и один проект из Кыргызстана для участия в программе акселерации от C.A.T. Science Accelerator Central Asia. В приоритете отбора — проекты, направленные на решение актуальных проблем современного общества в сфере «зеленых» технологий, альтернативных источников энергии, диагностики и биомедицины, разработки новых материалов и технологий, связанные с продуктами питания.
За семь месяцев жизни акселератора была проделана огромная кропотливая работа, апофеозом которой стал Demo Day для инвесторов. Основная активная фаза пришлась на строгие карантинные условия, в связи с чем работа C.A.T. полноценно переместилась в онлайн-формат благодаря запущенной онлайн-платформе акселерации Accelerator.uz, оказавшейся незаменимой в организации онлайн-тренингов, сессий с зарубежными спикерами, командного трекинга и остальных мероприятий акселератора, проходивших в формате вебинаров и онлайн-конференций. Огромный массив работы был проделан стартапами на базе лабораторий Центра Передовых Технологий, предоставившего молодым ученым оборудование и реактивы для проведения исследований.
Программа C.A.T. Science Accelerator Central Asia была насыщена семинарами, тренингами, менторскими и интерактивными сессиями и консультациями стартап-проектов. В числе спикеров — локальные эксперты и зарубежные менторы в сфере науки, бизнеса, запуска проектов, налогообложения, финансов из Великобритании, Индии, Казахстана и Узбекистана. Состоялись также вебинары финалистов первого C.A.T. Science Accelerator, интерактивные сессии Mock Sales и Speed-mentoring с приглашёнными экспертами, вебинары по продажам в стартапах, курсы по бизнес-планированию, подготовке презентации, индивидуальные консультации экспертов и многие другие мероприятия.
Акселератор C.A.T. Science Accelerator Central, будучи резидентом GISTHub, получил доступ к GISTTechConnect и возможность участия в онлайн- трансляциях с мировыми экспертами, которые рассказали о новых тенденциях в финансировании стартапах и стратегическом выборе инвесторов. Серию вебинаров для команд акселератора провела Erin Keeley, спикер из Кремниевой Долины, глобальный директор по инжинирингу компании Western Digital. Одну из сессий Speed Mentoring по финансированию стартапов в формате YouTube-трансляции провели спикеры из Казахстана — Диана Цой, руководитель партнерского центра BCPD Ltd ( Бюро МФЦА), и Малика Жанибек, руководитель Women In Tech Foundation. Серию вебинаров о себестоимости и ценообразовании услуг и товаров провела отечественный эксперт Евгения Сон.
До финала и презентации своих научных стартап-проектов на Demo Day перед жюри и инвесторами дошли 12 команд, — каждая из них проделала огромный путь в развитии своего проекта и обязательно продолжит продуктивную работу по их продвижению и развитию и достигнет уровня масштабированного устойчивого бизнеса.25 сентября 2020 года в оффлайн-формате в новом здании Министерства Инновационного развития состоялся финал C.A.T. Science Accelerator Central Asia.
Команды, дошедшие до финала, презентовали свои проекты, демонстрировали MVP и ответили на вопросы коллегии жюри, в составе которой — Джамол Бабаханов, начальник управления коммерциализации и трансфера технологий в Министерстве инновационного развития Узбекистана, Татьяна Шалунова, создатель и директор по развитию бизнес-школы Profi Training, Усмон Рахимжанов, координатор проекта «Стартап Инициативы», Амир Абидов, ученый, основатель стартапов Lotus Engineering и CleanBox. Кроме того, на Demo Day присутствовали потенциальные инвесторы, представители бизнеса, науки и гос.органов, а значит, команды смогли собрать ценные советы и комментарии по своим проектам и приобрели полезные знакомства.
Коллегия жюри сделало свой выбор, а так как команды набрали одинаковые баллы — победителей стало больше. С удовольствием и гордостью представляем научные стартапы, ставшие призерами второго раунда C.A.T. Science Accelerator Central Asia:
Первое место разделили две команды:
DefuseIt (фильтры для очистки воды в сельском хозяйстве с использованием дистанционного управления)
TumorOnTarget (метод определения статуса онкомаркера HER2 на основе ПЦР)
Второе место также досталось двум командам:
Logos (мобильное приложение на узбекском языке по восстановлению речи для пациентов после инсульта)
Innocense Bio (биопрепараты для борьбы с вредителями и болезнями растений)
Третье место получил проект «Зубные феи» (гель для предотвращения осложнений заболевания зубной эмали у детей)
По версии менторов акселератора лучшими стали четыре проекта. Первое место занял проект DefuseIt, второе было отдано стартапу TumorOnTarget, а третье место, заработав одинаковое количество баллов в рейтинге команд, разделили проекты BioCentric (производство оксо-биоразлагаемого пластика) и Innocens bio.
В этом году команды акселератора также могут подать заявку на получение инвестиций в рамках конкурса стартапов от Министерства инновационного развития. Размер гранта составляет до 1.5 млрд сумов!
Организатор проекта C.A.T. Science Accelerator 2.0: Центр Передовых Технологий в партнерстве с компаниями StartupFactory.uz и Green Business Innovation. Проект осуществляется при поддержке Министерства Инновационного Развития Республики Узбекистан.